Facebook ile Anlaşma İmzalandı

Merhaba;

Facebook 13.000 kullanıcısıyla Microsoft Office 365 ‘e geçişini tamamladı. Bu süreç ile facebook, tamamen takvim, e-posta ve çevirimiçi Office uygulamaları için Office 365 platformunu kullanıyor olacak. Şimdilik Microsoft ‘un sosyal medya ürünü Yammer, sesli & görüntülü toplantılar için Skype for Business direkt olarak Facebook ‘a rakip olduğu için kullanılmayacak. Fakat Facebook ‘un takvim ve e-posta hizmeti için Office 365 ‘i seçmesi, bir çok benzer şirket için örnek olacağa benziyor.

Haber detayını aşağıdaki yazıda görebilirsiniz.

http://www.windowscentral.com/facebook-signs-deal-microsoft-enable-office-365-access-its-13000-employees

Facebook has inked a deal with Microsoft to roll out Office 365 web-based email and calendar services to its 13,000 employees. Internally, employees rely on the social network’s Facebook at Work service to collaborate, but it does not have an email (or calendar) component. Facebook will also leverage Office’s Delve feature to easily find relevant information within documents.

Office365

From The Wall Street Journal:
On Tuesday, Facebook will announce plans to use Microsoft’s Office 365, the web-based version of the software giant’s suite of workplace productivity programs. Facebook previously used the on-premises versions.
The social network’s 13,000 employees will tap some portions of Office 365, including its email and calendar. But they won’t have access to Yammer, Microsoft’s workplace social network, or Skype for Business, for messaging and videoconferencing, which directly compete with Facebook’s own services.

 

Yorum Yap