Neden Office 365 ?

365Cloud

Biliyorsunuz ki artık günümüzde “bulut” ya da “bulut bilişim” kelimelerini sıklıkla duyuyoruz. Bir çok firmanın bulut çözümleri tüm dünyaya hizmet olarak sağlanıyor.

Pekala, “zaten Exchange sunucum var, Sharepoint sunucusunu kurdum ve bir şekilde iş akışları, portaller ya da dosya paylaşımını buradan yapıyoruz” gibi düşündüğünüzde “neden buluta geçeyim ki” sorusunuz illa ki kendinize soruyorsunuzdur. Aslında bunun cevabı oldukça net değerli okuyucularım;

Exchange hizmetini kurmak çok zor değildir, Lync uğraştırır fakat iyi bir (bir değil, birden fazla ve ayrı) sunucu kaynağı ve tecrübeli bir danışmanlık hizmeti gereklidir. Sharepoint deseniz ise ayrı bir sunucuda her serviste olduğu gibi kaynak ister ve işin uzmanına kurulumu ve konfigürasyonu yaptırmak faydalı olur. Bildiğimiz Office programları zaten dünyada hemen hemen her bireyin kullandığı bir ürün. (Outlook, Excel, Word, Powerpoint, Onenote vs.)

Project Server için yine ayrı bir sunucu kaynağı ve konfigürasyonu gereklidir hatta Exchange ile entegre ederseniz tadından yenmez :) Fakat bu saydığım özet noktaları her biriyle ya siz uğraşacaksınız ya da danışmanlık şirketleri ile iş birliği yapıp, projeyi outsource edeceksiniz. Bu da size bir hayli maliyet getirecektir. (Danışmanlık=Gün Sayısı X +/- 1000 TL civarlarındadır minimum)

Şirketin ayakta durabilmesi IT birimlerine bağlıdır, bunu kabul edin. Her ne kadar ülkemizde yeteri kadar önem verilmese ve ihtiyaç duyulan bütçelerin alınması zor da olsa; evet IT grubunun motivasyonu iyi arkasında güolmadığı ve sunduğu servislerin çlü bir yatırım olmadığı sürece şirketin işleri aksayacaktır. İşte hepimizin bildiği bir gerçek bu!

keyboard and two persons on white background

 

IT ekosisteminde bu durum hızla değişiyor. Daha az yatırım rakamlarıyla güçlü bir alt yapı yatırımı yapmak oldukça kolay hale geldi. Tam rakam olmamakla beraber, yaklaşık 10 milyar dolar/yıl yatırımın yapıldığı bir bulut hizmeti, Office 365. Yukarıda bahsettiğim sunucu/kaynak/uzun danışmanlık günleri/yüksek maliyetler gibi bileşenlerden sıyrılmak gerçekten kolay. Kolay lisanslama modeli ile neye ihtiyacınız varsa, bu ihtiyaç kaç kişiye sağlanacaksa o kadar lisans aldığınız aylık/yıllık anlaşma ile sürdürdüğünüz bir ortam burası.

Office 365 ile zaten kullandığınız Microsoft ürünlerini, Microsoft veri merkezilerinden hizmet olarak satın alıyorsunuz. Böylelikle yine yukarıda bahsettiğim kalemlerin her birine yatırım yapmaktan kurtuluyorsunuz. Bu ortamı Microsoft sizin için kuruyor ve hazır bir şekilde tüm felaket senaryolarına ve güvenlik kriterlerine göre optimize ediyor ve size sunuyor. Siz sadece arkanıza yaslanıp ürünleri kullanmaya başlıyorsunuz.

Office365 ile çekirdekte 4 adet ürün sunuluyor. Bunlar Exchange Online (dünyada lider e-posta hizmeti), Lync Online, Sharepoint Online ve Office 365 Professional Plus (bildiğimiz Office uygulamaları). Hizmetlerden herhangi birini de alabilirsiniz, hepsiniz de. Bu tamamen size kalmış. Hizmeti aldığınızda artık sunucunun yeninden başlatılması, güncelleştirmeleri için plan yapılması, servislerinin belli zamanlarda kontrol edilip vakit harcanması ortadan kalktı. Bunlar eskide kaldı diyebiliriz. Bu saydığımız hizmetler ile siz uğraşacağınıza, Microsoft sizin yerinize uğraşıp size hazır bir şekilde teslim ediyor. Size kalan sadece kullanıcılara lisansları atamak ve basit yönetimi gerçekleştirmek.

İşinize odaklanmak artık daha kolay. Bu hizmetleri Office 365 ‘den sağlayıp, bu ürünlerin bakımını/detaylı yönetimini unutun. Farklı ürünler üzerinde uzman olabilir, sadece işinize odaklanabilirsiniz artık.

 

Detaylı bilgi için Microsoft Müşteri Temsilciniz ile ya da benimle irtibata geçebilirsiniz. Bence bir deneyin derim ;)

Hepinize keyifli haftalar diliyorum.

Yorum Yap